קריסת מערכות בצ'ילה

DSC00719

מר רגב (שם בדוי), בן 23, יצא לטיול אחרי צבא בדרום אמריקה. כחלק ממסלול הטיול הגיע לעיירה בשם Puerto Varas בצ'ילה. אז החלו כאבי בטן, הקאות וכאבי ראש. פנה עצמאית לקליניקה מקומית קטנה, שם אובחן עם גסטרואנטריטיס וקיבל טיפול אנטיביוטי מתאים לאבחנה. למחרת בשעות הצהריים, התסמינים החמירו, בדגש על כאבי ראש חזקים ביותר שאינם מגיבים למשככי כאבים מקובלים.

בפנייתו השנייה לביה"ח המוקד שלנו עודכן ע"י הוריו. מיד הפעלנו את הנציג שלנו שנמצא באזור על מנת לקדם את קבלת המידע הרפואי העדכני והמדויק ביותר.

לאחר שנציגנו עדכן בפרטי התקשרות של רופא מטפל לצד המבוטח, בוצעה התייעצות מיידית בין הרופאים, היות ונראה היה כי לא מדובר בגסטרואנטריטיס, מחלת המטיילים ה"קלאסית". הרופא שלנו העלה אפשרות כי האבחנה הראשונית שניתנה אינה נכונה, וכי התסמין המרכזי שצריך להתחשב בו באבחנה הוא כאבי הראש. הועלו מספר אופציות, בין היתר סינוסיטיס. הטיפול האנטיביוטי שונה בהתאם.

בשלב זה נשאר מאושפז בקליניקה, כשהצפי לשיפור תחת טיפול מתאים כ-48 שעות. המשכנו לעקוב מקרוב באמצעות שיחות בין הרופאים ועדכונים שוטפים מנציגנו המקומי. לצערנו, לא חל שום שיפור במצבו, אלא החמרה הדרגתית אך בקצב מהיר. במקביל, הוריו של רגב יצאו מישראל לצ'ילה.

ואז הסיפור הסתבך…

מגסטרואנטריטיס שהתברר כאבחנה שגויה, דרך סינוסיטיס, שהסתבך לדלקת קרום המוח (מנינגיטיס), שהחמירה את מצבו והביאה לאשפוזו הבהול במחלקת טיפול נמרץ כאשר הוא מורדם ומונשם.

בשלב זה בהתייעצות בין הרופאים, הוחלט ע"י הרופא שלנו כי ביה"ח אינו ערוך לטיפול במקרה כה מסובך, לכן פעלנו באופן מיידי להטסתו באופן מיידי במטוס אמבולנס שאובזר במיוחד כניידת טיפול נמרץ, עם צוות רפואי מלא, לבי"ח מרכזי בעיר הבירה סנטיאגו דה צ'ילה.

עם הגעתו של רגב לביה"ח שהומלץ לנו ע"י נציגנו המקומי (ביה"ח הטוב ביותר באזור דרום אמריקה) הועלה חשד כי הגורם לדלקת קרום המוח הוא נגיף ההרפס, אך בדיקה סרולוגית שללה חשד זה. בדיקות לזיהוי נגיפים נוספים החלו להתבצע, במקביל לשלילה ברורה וודאית של דלקת קרום המוח על רקע חיידקי.

היות ואכן נשלל מקור חיידקי, ולאור זאת שבדר"כ דלקת נגיפית של קרום המוח היא קלה יותר, היינו תקווה שמכאן הדברים רק יילכו וישתפרו. אך לא כך היה…

מכאן החל מסע מפרך של עליות ומורדות, כאשר כמעט כל הסיבוכים האפשריים לדלקת קרום המוח הופיעו אחד אחרי השני- החל מדלקת בשריר הלב (מיוקרדיטיס), גסטרואנטריטיס משנית, אי ספיקה כלייתית ועוד.

באחד מגלי השיפור של רגב נוצר חלון הזדמנויות שרק חיכינו לו על מנת להשיבו ארצה להמשך בירור וטיפול. למשימה גוייסו 3 שורות מושבים במטוס, רופאה מומחית בטיפול נמרץ ופרמדיק. עליהם ציוד טיפול נמרץ.

הטיסה לארץ בליווי ההורים עברה בשלום. רגב אושפז בבי"ח גדול במרכז הארץ, ולאחר מספר ימים מצבו השתפר פלאים עד להתאוששות מלאה לאחר כשבועיים.

אז מה למדנו?

– רפואה היא דבר דינמי. לא תמיד מה שהכי שכיח הוא בהכרח נכון.

– ניצול חלונות הזדמנויות- היערכות מתאימה שלנו הביאה ליכולת להעביר את רגב לבי"ח מרכזי בעיר הבירה, ולאחר מכן לטיסה בהיערכות רפואית מלאה להמשך טיפול בארץ.

– למרות הרצון הברור שלעיתים יוצר לחץ חיצוני, להעביר את החולה לארץ, לא תמיד זה הדבר הנכון. כאשר המצב הרפואי כה מורכב, יש עדיפות להביאו למרכז רפואי ערוך לטיפול, שהוא קרוב יותר, ובכך להימנע מהופעת סיבוכים בעת טיסה.

נכתב ע"י אנה קופמן, סמנכ"לית IMA, וסיגל גוטליב, אחראית סיוע מקצועית.